Bowls: Middleton ensure insurers have a day to remember

Middleton bowlers and their Insurers' Bowling Association visitors
Middleton bowlers and their Insurers' Bowling Association visitors

There was a full house when Middleton hosted a friendly against the Insurance Bowling Association, a nomadic club whose members have a past or present relationship with the insurance industry.

A brief downpour did not dampen spirits and after some close fought matches the visitors came out on top, four rinks to one.

Scores: P Ramsden, P Holly, M Fox, M Feneley won 25-12; J Bumfrey, June Bumfrey, A Steventon, B Colvin lost 22-15; D Jenkins, L Oldridge, K Jenkins, G Smith lost 21-16; J Jackson, T Galloway, K Baker, R Gregory lost 31-8; L Lush, P Lush, D Gower, G Steventon lost 18-13.

Middleton 42 Sutton 20

A mixed friendly against Sutton saw Middleton came out ahead.

Scores: R Green, P Ramsden, M Feneley drew 17-17; J Green, L Lush, J Graham won 25-3.

In two BML mixed league fixtures, it was one win and one loss for Middleton.

Middleton 24 Fishbourne 40

Scores: C Graham, R Gregory, J Graham lost 19-8; D Jenkins, M Fox, A Nurse lost 21-16. Fishbourne 6pts.

Middleton 47 Pulborough 17

Scores: L Lush, P Lush, B Colvin won 24-7; R Eccles, N Robertson, I Smith won 23-10. Middleton 6pts.

Maltravers 91 Middleton 66

The men continue to struggle playing away in the BM League.

Scores: T Bridge, N Robertson, K Jenkins, B Colvin lost 29-8; C Pratt, R Eccles, K Baker, G Smith won 27-16; R Wheeler, P Ramsden, G Steventon, M Feneley lost 28-14; I Hart, D Gower, T Finch, J Graham lost 18-17. Middleton 2pts.

Middleton 36 Marine Gardens 35

The ladies, playing in a C&M league fixture against Marine Gardens, maintained their unbeaten record by a single shot.

Scores: D Jenkins, L Simpson, A Steventon, M Wootten lost 21-12; L Lush, M Fox, P Eccles, R Gregory won 24-14. Middleton 4pts.

CHICHESTER

Worthing BHP 2 Chichester 3

Chichester played at Beach House Park in the second round of the National Top Club and beat Worthing BC by three disciplines to two.

As ever Peter Whale and Jim Larkin got Chichester off to the perfect start with wins in the two and four-wood singles, followed by the triples, leaving no way back for the opposition.

In the next round, Chichester will play Worthing Pavilion BC.

Scores: Two-wood singles - Peter Whale won 14-7; four-wood singles - Jim Larkin won 21-14; Pairs - Nick Anderson and Malcolm Bowden (skip) lost 17-12; Triples - Clive Keedwell, Derek Leach, Matt Bonnar (skip) won 18-13; Fours - Simon Tooley, David Schofield, Brian Butler, Tony Sayers (skip) lost 22-9.

Chichester 46 Burgess Hill 33

In the second round of the national Tony Allcock mixed double bink over-60s trophy, Chichester had a very good win against Burgess Hill BC.

In the next round Chichester will hos Homefield Park.

Scores: Betty Spicer, Wendy Adams, Clive Keedwell, Derek Leach (skip) won 18-14; Chris Hobbs, Bridgit Collins, David Schofield, Brian Butler (skip) won 28-19.

Chichester 43 Field Place 32

Chichester continued their run in the county double fours conmpetition for the Abergavenny Cup with an 11-shot victory against Field Place.

Their away team trailed for most of the match but took the lead on the 17th end going on to win by two shots. Their home team raced to a 15-1 lead, although Field Place pegged them back they held on to win by nine shots.

Chichester will now play Norfolk in the next round.

Scores: Home – Peter Whale, Brian Butler, Simon Tooley, Jim Larkin (skip) won 26-17; Away: Clive Keedwell, Stuart Meyer, Derek Leach, Matt Bonnar (skip) won 17-15.

Chichester B 85 Maltravers 60

Chichester B were always in control of their Littlehampton Gazette League division-three match away to Maltravers and they collected eight points from a 25-shot win.

Scores: P Garner, M Jones, L Etherington, B Manning (skip) won 25-10; A Deller, R Anscombe, T Haigh, T Hardgrove (skip) won 26-11; T Daines, G Beagley, B Money, M Hannant (skip) won 21-13; T Jennings, P Doust, T Gaffney, B Taylor (skip) lost 26-13.

Chichester 69 Crablands 70

In a very close mixed friendly, the game slipped away from Chichester on the last end.

Scores: A Daines, A Stewart, T Haigh (skip) lost 22-15 to B Neate, R Osborn, P Farrow; A Deller, B Manning, C Hulbert (skip) beat N Crump, M Farrow, V Foyle 18-16 ; B Money, D Hogg, B Taylor (skip) drew 16-16 with P Osborn, T Ford, J Harman; M Davis, S Meyer, PJ White (skip) beat N Reynolds, L Tuck, M Back 20-16.

Chichester 104 Little Spain 89

In a mixed friendly, Chichester edged away over the second half of the game to win.

Scores: A Deller, M Maggs, C Porter (skip) lost 19-18; P White, F Downing, T Haigh (skip) won 25-11; I Taylor, B Money, L Etherington (skip) won 17-15; A Daines, D Hogg, T Gaffney (skip) lost 16-10; S Goddard, P Hannant, M Hannant (skip) won 23-9; M Davis, B Manning, R Manning (skip) lost 19-11.

FITTLEWORTH

Arundel 57 Fittleworth 38

Scores: Tessa Clegg, Mike Ryan, Sheila Allen drew 14-14; Judy Reed, Frances Etherington, Alvar Etherington lost 16-14; Audrey Hodgson, Nancy Goodyer, Bernard Adsett lost 27-10.

WITTERING

Wittering 12 RAFA 19

Scores: T Nixon, K Clark, A Somerville, M Mulligan (s) lost 19-12.

Wittering 88 Field Place 63

Wittering won by 25 shots and gained six points in this Littlehampton Gazette League match.

Scores: P Chivers, C Jelf, L Bangs, D Bell (s) won 28-11; T Nixon, J Langworthy, E Shoyer, J Slogrove (s) lost 27-16; K Clark, G Murphy, S Hooker, B Horsley (s) won 31-8; C Brooks, M White, G Morgan, R Stephens (s) lost 17-13.

Wittering 34 Bognor 45

Bognor prevailed in a C&M League tussle.

Scores: Judy Bangs, Jan Derkatsch, Ros Hanbury, Chris Horsley (s) lost 26-17; Ann Miles, Barbara Newman, Maureen Mulligan, Carole Tuffin (s) lost 19-17.

pic

On a perfect summer day Frank Bray, president of the Wittering and District Bowls Club, welcomed 48 members of the club to President’s Day – an afternoon of friendly bowling matches.

The format for the competition was three games of eight ends each.

The final scores resulted in a win of just one shot with Ann Miles, Graham Mason, Judy Bangs and Barry Horsley (skip) scoring 30 with 17 against and Kate Nixon, Mick Fisher,Val Hooker and Lindsay Bangs (skip) scoring 30 with 18 against.

In the clubhouse, bowlers enjoyed a meal prepared by Jan Derkatsch and her army of helpers.

The president presented vouchers to the winning team, bottles of wine to the runners-up and boxes of chocolates to all those who had helped and gave a vote of thanks to everyone for making his day so memorable.

Special guests were Roger Smith, Terry Mulligan, John Derkatsch, Jenny Knotts and Maurice and Peg Lillywhite.

Congratulations were given to Maurice and Peg Lillywhite, who had recently celebrated their 60th wedding anniversary.

MIDHURST

Haslemere 71 Midhurst 58

In a friendly at Haslemere, Midhurst lost by 13 shots.

Scores: Di Semour, Joy Wells and Malcolm Hutchings won 20-14; Stella Tait, Phil Wells and Margaret Sole lost 16-14; Howard Seymour, Mike Ryan and Margery Hayward lost 26-9; Lally Mercer, Delphine Clark and Phil Kingswell drew 15-15.

Midhurst 39 Wonersh 53

Midhurst were trounced by Three Counties League leaders Wonersh, winning on one rink and losing on the other two.

Scores: Howard Seymour, Margaret Sole and Dave King lost 22-14; Roger Brindle, Catherin Dixon and Stuart Largan lost 22-6;

Malcolm Hutchings, Jack Lee and Gerald Dixon won 19-9.

In the Three Counties singles competition second round, Gerald Dixon of Midhurst) beat B Crackill (Alton) 21-7.

Midhurst 47 Holloway Hill 73

Scores: Jack Jarado, Joy Wells and Peter West lost 14-12; Stella Tait, Howard Seymour and Margaret Sole lost 25-6; Lally Mercer, Mike Ryan and Phil Wells lost 21-15; Di Seymour, Jack Lee and Gerald Dixon won 14-13.

BOGNOR

Bognor A 104 Aldingbourne 59

Bognor took all ten points in this LG League division-one match.

Scores: R Lincoln, P Lichfield, J Christensen, A Richardson (skip) won 33-10; D Jackson, N Waddock, D Ford, R Gardner (skip) won 22-21; K Hellyer, P Phillips, B Hey, R Bell (skip) won 22-10; D Parker, J Whitfield, J Blacow, T Gaskin (skip) won 27-18.

Bognor 60 Tarring Priory 93

Bognor went out of the PC Cup with this loss.

Scores: R Lincoln, P Lichfield, B Hey, R Bell (skip) lost 24-6; D Parker, M Johnson, J Whitfield, T Gaskin (skip) lost 24-13; P Phillips, J Edwards, K Taylor, T Moore (skip) lost 30-12; D Jackson, N Waddock, D Ford, R Gardner (skip) won 29-15.

Bognor A 70 Worthing Pavilion B 80

Bognor won on two rinks but the match went to Worthing and Bognor took just four points from the LG division-one affair.

Scores: D Jackson, N Waddock, D Ford, R Gardner (skip) won 17-15; D Parker, J Whitfield, S Soames, T Gaskin (skip) won 23-22; R Lincoln, M Johnson, J Christensen, R Bell (skip) lost 23-17; K Hellyer, P Lichfield, J Blacow, T Moore (skip) lost 20-13.)

Bognor A 81 Norfolk A 78

A victory was achieved by Bognor A in the LG League division-one but the points were shared five each.

Scores: D Jackson, N Waddock, D Ford, R Gardner (skip) drew 17-17; R Lincoln, M Johnson, J Christensen, B Hey (skip) lost 25-20; T Arnold, K Hellyer, S Soames, T Moore (skip) won 28-14; P Lichfield, J Whitfield, R Bell, T Gaskin (skip) lost 22-16.

Arundel 75 Bognor 66

Bognor shared the rinks but Arundel came out the narrow winners in this friendly.

Scores: D Jackson, B Daley, G Herrington, J Jackson (skip) won 20-11; A Charlesworth, J Johnton, G Dunham, J Edwards (skip) lost 31-10; G Cook, R Philpot, K Taylor, T Moore (skip) lost 20-17; A Harrison, J Colebrook-Taylor, N Waddock, J Parry (skip) won 19-13.

PETWORTH

Petworth travelled to Grasshoppers in Worthing for a five-rink friendly triples match on a lovely summer’s evening.

Scores: Selwyn Hall, Eileen Warrington and Bob Turner won 16-14; Carol Hall, Nigel Flynn and Alan Potter lost 22-13; Pete Miles, Denis Caisor and Mick Monk lost 21-12; Mike Craft, Ron Elliott and Len McRae lost 26-16; Jim Dormer, Eileen McRae and Mick Booth lost 21-12.

Petworth’s men’s league team had a narrow 6-4 defeat at Tarring Priory – 82-64 the scores.

Scores: Peter Miles, Denis Caisor, Alan Potter and Mick Monk won 18-16; David Mustard, Len McRae, Dan Blackman and Nick Dudman won 16-15; Mike Craft, Jim Dormer, Bob Turner and Marc Lancaster lost 21-14; Selwyn Hall, John Steele, Kevin Mitchell and Mick Booth lost 30-16.

Petworth celebrated a resounding ten-point 120-36 league victory over Bognor B.

Scores: Ben Haulkham, Denis Caisor, Kyle McGowan and Mel Lillywhite beat T Love, J Johnston, B Daley, K Taylor (skip) 35-11; Selwyn Hall, Len McRae, Bob Turner and Mick Booth beat R Philpot, J Taylor, P Phillips, G Cook (skip) 22-10; Nigel Short, Jim Dormer, Dan Blackman and Mick Monk beat T Rexstew, T Mussell, G Dunham, J Parry (skip) 24-11; Marc Lancaster, Pete Miles, Nigel Flynn and Alan Potter beat R Bobbett, S Webster, D Dalton, A Hall (skip) 39-4.

CRABLANDS

Crablands 65 Worthing 77

Wins on two rinks gave Crablands’ men four points in a league game.

Scores: B Berry, R Osborn, J Saunders, D Adams won 22-14; T Ford, N Reynolds, A Blyth, I Jones lost 25-13; J Tyrrell, R Shambrook, A Humphreys, J Harman lost 26-13; E Potz, L Lewendon, A Bateman, M Heasman won 17-12.

Crablands 59 Arundel 76

The men struggled againat Arundel, taking only two points.

Scores: N Reynolds, R Shambrook, K Bailey, A Blyth lost 19-17; D Martin, L Lewendon, A Humphreys, M Heasman lost 27-9; E Potz, P Farrow, J Saunders, D Adams lost 17-11; R Osborn, C Pestle, A Bateman, J Harman won 22-13.

Crablands 74 Worthing Pavillon 84

Crablands took four points in this men’s league match.

Scores: E Potz, C Pestle, R Eastland, D Adams won 23-22; D Martin, R Osborn, A Blyth, K Bailey won 33-11; B Berry, L Lewendon, J Harman, R Humphreys lost 24-10; N Reynolds, A Humphreys, I Jones, M Heasman lost 27-8.

Crablands 60 East Preston 110

A very disappointing league game for Crablands men saw them lose heavily on all four rinks.

Scores: M Campbell, C Pestle, J Saunders, D Adams lost 28-14; D Martin, T Ford, R Eastland, K Bailey lost 27-13; P Blackman, A Humphreys, P Farrow, A Blyth lost 27-19; D Jonas, N Reynolds, R Osborn, M Heasman lost 28-14.

Crablands 32 East Preston 40

The ladies lost their friendly with to East Preston.

Scores: M Whittle, M Farrow, J Taylor, J Lindley drew 17-17; G Humphreys, J Mitchell, V Foyle, M Back lost 23-15.

On a hot afternoon, the Crablands club two-wood competition was played through to the semi-final.

Mick Campbell and Cyril Pestle for the men and Mollie Back and Chris Lewendon for the ladies go through as finalists.

SOUTHBOURNE

Southbourne 42 Pagham 33

At home to Pagham in the BM League, Southbourne won on both triples to take maximum points.

Scores: Karen Alner, Alan Shelley, John Staker (s) beat J Cutts, M Adams, R Hilder 18-12; Mary Thornton, Jim Jennings, Dave Young (s) beat D Taffurelli, E Shine, G Cutts 24-21.

Southbourne 30 Crablands 36

Southbourne had a difficult home match against Crablands – managing a good win on the triple skipped by Margaret Odell but losing on the other triple and losing overall.

Scores: Colin Bulbeck, Mary Thornton, Jim Jennings (s) lost 19-8 to P Blackman, J Lindley, D Adams; Karen Alner, Dave Young, Margaret Odell (s) beat M Bateman, N Reynolds, C Ruler 22-17.

Southbourne 104 Worthing Pavilion B 46

Southbourne’s men had a comfortable home win against Worthing Pavilion B in the Littlehampton Gazette League to take the maximum eight points.

Scores: Dave Walter, John Staker, Dave Fewell, Dave Alner (s) won 22-20; Pete Jasinski, Peter Garrard, John Simmonds, Antony Bull (s) won 26-8; John Hardy, Eddie Neuts, Andy Smith, Paul Butler (s) won 31-7; Richard Galloway, Mark Soper, Rodney Bull, Robin Armstrong won 25-11.

Southbourne 82 Worthing Pavilion A 82

When Southbourne met Worthing A in the Gazette League, the result could have gone either way right up to the very last wood.

Southbourne managed a win on only one rink.

Scores: Dave Walter, E Dewing, Titch Ayres, Dave Alner (s) lost 31-16; John Hardy, Eddie Neuts, Andy Smith, Paul Butler (s), won 36-14; Pete Jasinski, Dave Young, John Simmonds, Antony Bull (s) lost 16-14; Alan Williams, John Staker, Rodney Bull, Robin Armstrong lost 21-16.

PAGHAM

The men’s league team visited Worthing B and won 88-77 to take six points.

Scores: G Courtney, M Adams, D Spink, P Mayoss lost 23-20; T Wells, T Plows, B Mumford, R Friday won 21-19; N Terry, R Osment, J Pickard, L Hall lost 27-13; R Pearson, B Smith, G Stevens, M English won 34-8.

Pagham played three mixed triples in the Holbrook Cup versus Liphook and won 56-41.

Scores: R Friday, T Plows, J Turner won 18-11; M English, J Newell, R Pearson won 20-12; S Hart, S Stocker, J Taffurelli drew 18-18.

In the ladies’ C&M League, two Pagham rinks faced Maltravers and won 47-30 for six points.

Scores: J Boucher, P Friday, C Mayoss, F Ireland won 21-17; I Brooker, E Terry, J Taffurelli, S Hart won 26-13

Three friendly mixed triples lost 52-37 at Aldingbourne.

Scores: J Stocker, Ron Gibson, A Ross lost 24-10; S Read, P Burrell, S Stocker lost 14-13; A Boucher, A Burrell, E Shine drew 14-14.

In the Swansea Gardens League, Pagham defeated Bognor 53-13.

Scores: J Cutts, D Spink, L Hall won 33-3; L Saunders, J Stewart, G Cutts won 18-10.